09
Kwi
08

Definicja grubego beat’u

Pod poprzednim wpisem pojawił się komentarz!! W związku z tą nieprawdopodobną sytuacją postanowiłem nań odpisać, ale jak zacząłem pisać to okazało się, że lepiej opublikować ten wywód jako osobny wpis. Oto on:

Patryku Ziomalu G.! G-woli wyjaśnienia rzeczy faktycznie niejednoznacznej:

Gruby [tudzież tłusty jak raczyłeś go nazwać] BEAT [no bo nie netlabel przecież, że upomnę] to taki bit… Może inaczej, o rekondrolowcu- czy wiesz czym jest BEAT? Jak nie wiesz, to:

W świecie samplowanej, więc przwtwarzanej elektronicznie muzyki, czyli- generalizując- nie granej na żywo a raczej komponowanej z klocków już przez kogoś uprzednio wyprodukowanych- BEAT to taki LOOP perkusyjny, ktróry robi za część tradycyjnej sekcji rytmicznej [zazwyczaj- basówa i perkkusja]. Nie wnikając bardzo- rozpowszechnił się wraz z didżejką hip-hop’ową- zapętlony fragment uderzeń w bębny, zazwyczaj [99%?] w metrum 4/4. A czemu 4/4? Żeby sekwencery miały możliwość przetransponowania tego na kod hexadecymalny 0-F, więc podzielny przez 4, a następnie w łatwy sposób na sekwencje zer i jedynek. Taki podział metryczy niesamowicie ułatwia również życie twórcom takiej muzyki, jednak właśnie dlatego niewprawne ucho może skatalogować każdy wytwór… Stop!

To dobry czas aby się przyznać- w planach mam rozruch na netmuzyce części sofotowo-wtyczkowej, oczywiście z linkami do darmowego stuff’u. Tam rozwinę temat- przewiduję, że jest na to zapotrzebowanie… ktoś chętny do pomocy?

Dość dygresji: gruby beat to wyrazisty beat: mocna stopa, ciężki werbel, rzadkie przejściówki [raczej w tle i powtarzane w tej samej kombinacji] + łoskot hajhetu i reszty talerzy. I do tego prosta linia basu. Esencja gatunków takich jak: hip-hop, trip-hop, big-beat [współczesny], brokenbeat, downbeat, downtempo, acid-jazz… drum’n’bass oczywiście, chociaż tam cała filozofia polega na zakłócaniu tegoż bitu synkopicznymi wstawkami, nadal jednak trzymającymi się taktu i…

Niech to jednak pozostanie zalążkiem nowego cyklu na netmuzyce, co? Bo teoretykiem nie jestem, muszę się podszkolić w temacie. Ale jeśli zdecydujesz się mnie zjechać lub coś sprostować- zapraszam!

PS. nie linkujMY tym razem, ok?


0 Responses to “Definicja grubego beat’u”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


autor

linki które rządzą

  • Brak

wpisy które rządzą

Reklamy

%d blogerów lubi to: